phpMyAdmin 4.2.6-dev - en to hi translation catalogue (1270 entries)

en: "%s" requires %s extension
hi: "%s" को %s विस्तार की आवश्यकता है

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
hi: "DROP DATABASE" बयान अक्षम हैं.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
hi: "PRIMARY" नाम हो सकता है केवल एक प्राथमिक कुंजी का!

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
hi[0]: एकवचन %1$d पंक्ति प्रभावित।
hi[1]: बहुवचन%1$d पंक्तिया प्रभावित।

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
hi[0]: एकवचन %1$d पंक्ति नष्ट.
hi[1]: बहुवचन %1$d पंक्तिया नष्ट.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
hi[0]: एकवचन %1$d पंक्ति डाली।
hi[1]: बहुवचन %1$d पंक्तिया डाली।

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
hi: %d %B, %Y को %I:%M %p

en: %d is not valid row number.
hi: %d एक वैध पंक्ति संख्या नहीं है।

en: %d table(s)
hi: %d टेबल

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
hi: %s दिन, %s घंटे, %s मिनट and %s सेकंड

en: %s has been disabled for this MySQL server.
hi: %s इस MySQL सर्वर के लिए निष्क्रिय कर दिया गया है.

en: %s is available on this MySQL server.
hi: %s इस MySQL सर्वर पर उपलब्ध है.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
hi: %s इस MySQL सर्वर पर तयशुदा भंडारण इंजन है.

en: %s table | %s tables
hi[0]: %s टेबल
hi[1]: %s टेबल

en: '%s' database does not exist.
hi: '%s' डेटाबेस मौजूद नहीं है।

en: (singly)
hi: (अकेले)

en: , @DATABASE@ will become the database name
hi: , @डेटाबेस@ डेटाबेस का नाम बन जायेगा

en: , @TABLE@ will become the table name
hi: , @टेबल@ टेबल का नाम बन जायेगा

en: , latest stable version:
hi: नवीनतम स्थिर संस्करण:

en: - none -
hi: - कोई नहीं -

en: <b>Total:</b> <i>%s</i> match | <b>Total:</b> <i>%s</i> matches
hi[0]: <b>कुल:</b> <i>%s</i> मैच
hi[1]: <b>कुल:</b> <i>%s</i> मैच

en: @SERVER@ will become the server name
hi: @सर्वर@ सर्वर का नाम बन जायेगा

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
hi: phpMyAdmin का नवीन संस्करण उपलब्ध है। नया संस्करण %s है जो कि %s को प्रकाशित हुआ है।

en: A primary key has been added on %s.
hi: %s  पर एक प्राईमरी की जड़ी गयी है

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
hi: इस सर्वर का विवरण, होस्ट नाम दिखने के लिए खाली छोडें।

en: Aborted
hi: रद्द

en: Access denied!
hi: पहुँच निषेधित

en: Action
hi: कार्य

en: Activate now
hi: सक्रिय करे

en: Add %d value(s)
hi: %d मान जोड़ें

en: Add %s
hi: %s जोडें

en: Add AUTO_INCREMENT value
hi: AUTO_INCREMENT मूल्य जोडें

en: Add DROP DATABASE
hi: ड्रॉप डेटाबेस जोड़ें

en: Add DROP TABLE
hi: ड्रॉप टेबल जोड़ें

en: Add DROP VIEW
hi: DROP VIEW जोडें

en: Add FULLTEXT index
hi: FULLTEXT सूचकांक जोड़ें

en: Add Index
hi: अनुक्रमणिका जोड़ें

en: Add a linestring
hi: एक linestring जोड़ें

en: Add a new server
hi: एक नया सर्वर जोडें

en: Add a point
hi: एक बिंदु जोड़ें

en: Add a polygon
hi: नया बहुभुज जोडें

en: Add an inner ring
hi: नया आंतरिक वृत्त जोडें

en: Add chart to grid
hi: चार्ट को जाली (grid) पर लगाएँ

en: Add column
hi: नया काँलम जोडें

en: Add constraints
hi: शर्तें जोडें

en: Add geometry
hi: ज्यामिति जोडें

en: Add index
hi: अनुक्रमणिका जोड़

en: Add prefix to table
hi: टेबल पर उपसर्ग जोड़ें

en: Add primary key
hi: प्राथमिक कुंजी जोड़ें

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
hi: खोज शर्तें जोडें ("where" खंड के शरीर में):

en: Add unique index
hi: अद्वितीय अनुक्रमणिका जोड़

en: Add user
hi: नया प्रयोक्ता जोड़ें

en: Add/Delete columns
hi: कोलम जोडें/हटायें

en: Add/Delete criteria rows
hi: मापदंड रो जोडें/हटायें

en: Adding Primary Key
hi: प्राथमिक कुञ्जी जोड़ना

en: Administration
hi: एडमिनिस्ट्रेशन

en: Advisor system
hi: परामर्श व्यवस्था

en: Affected rows:
hi: प्रभावित पंक्तियाँ:

en: After %s
hi: %s के बाद

en: All
hi: सभी

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
hi: मामले लिपि में आयात की अनुमति दें अंतरायन का पता लगाता है यह समय सीमा के करीब है. यह अच्छा करने के लिए बड़ी फ़ाइलों आयात तरीका हो, लेकिन यह लेनदेन तोड़ सकते हो सकता है.

en: Allow login to any MySQL server
hi: किसी भी MySQL सर्वर में प्रवेश की अनुमति

en: Allow logins without a password
hi: पासवर्ड के बिना प्रवेश की अनुमति

en: Allow root login
hi: रूट लॉगिन की अनुमति

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit. <i>(This might be a good way to import large files, however it can break transactions.)</i>
hi: यदि स्क्रिप्ट पता लगाए की वो PHP मध्यांतर सीमा के करीब है तब एक रुकावट के आयात की अनुमति दें. यह बड़ी फाइल के आयात के लिए अच्छा है लेकिन, लेकिन यह लेनदेन तोड़ सकता है।

en: Allow third party framing
hi: तीसरे पक्ष की अनुमति फ्रेमन की अनुमति

en: Allow to display all the rows
hi: सभी रोयों को प्रदर्शित करने की अनुमति

en: Allow users to customize this value
hi: कर्ता को इस मूल्य को अनुकूलित करने की अनुमति दें

en: Allows altering and dropping stored routines.
hi: संग्रहित routines की फेरबदल और छोड़ने की अनुमति देता है।

en: Allows altering the structure of existing tables.
hi: मौजूदा टेबल की संरचना में फेरबदल की अनुमति देता है।

en: Allows changing data.
hi: डेटा को बदलने की अनुमति देता है।

en: Allows creating and dropping indexes.
hi: सूचक बनाने और हटाने की अनुमति देता है।

en: Allows creating new databases and tables.
hi: नया डेटाबेस और टेबल बनाने की अनुमति देता है।

en: Allows creating new tables.
hi: नया टेबल बनाने की अनुमति देता है।

en: Allows creating new views.
hi: नए दृश्य बनाने की अनुमति देता है।

en: Allows creating stored routines.
hi: नया नियमित कार्यक्रम बनाने की अनुमति देता है।

en: Allows creating temporary tables.
hi: नया अस्थायी टेबल बनाने की अनुमति देता है।

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
hi: यूसर खातों बनाने, गिराना और नाम बदलने की अनुमति देता है।

en: Allows deleting data.
hi: डेटा को हटाने की अनुमति देता है।

en: Allows dropping databases and tables.
hi: डेटाबेस और टेबल को हटाने की अनुमति देता है।

en: Allows dropping tables.
hi: टेबल को हटाने की अनुमति देता है।

en: Allows executing stored routines.
hi: संग्रहीत दिनचर्या को क्रियान्वित करने की अनुमति देता है।

en: Allows importing data from and exporting data into files.
hi: डेटा फ़ाइलों में आयात और निर्यात करने की अनुमति देता है।

en: Allows inserting and replacing data.
hi: डेटा डालने और हटाने की अनुमति देता है।

en: Allows reading data.
hi: डाटा पढने की अनुमति देता है।

en: Allows shutting down the server.
hi: सर्वर बन्द करने की अनुमति देता है।

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
hi: सर्वर सेटिंग्स को पुन: लोड और सर्वर के कैश निस्तब्धता की अनुमति देता है।

en: Alter table order by
hi: टेबल क्रमांक को बदलिये

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
hi: सोफ्टवेर मे एक खामि पकड़ी गई है और आपके सेटिंग्स के मुताबिक उसका रिपोर्ट भेज दिया गया है।

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
hi: सोफ्टवेर मे एक खामि पकड़ी गई है और उसका रिपोर्ट भी बनाया गया हे, पर उसेको भेजना असफल रहा।

en: An index has been added on %s.
hi: %s पर एक सूचकांक जोड़ा गया है

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
hi: एक आंतरिक संबंध आवश्यक  नहीं है जब एक विदेशी कुंजी संबंध मौजूद है.

en: Analyse Query
hi: क्वॅरी का विश्लेष्ण करें

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
hi: पंजिका की छान-बीन और लोडिंग हो रही है। इसमें थोड़ा वक्त लग सकता है।

en: Analysing logs
hi: पंजिका (log) छान-बीन ज़ारी

en: Analyze
hi: विश्लेषण

en: Analyze table
hi: टेबल का विश्लेषण करें

en: Angular links
hi: कोणीय लिंक

en: Any
hi: कोई

en: Any host
hi: कोई भी होस्ट

en: Any user
hi: कोई भी यूसर

en: Appearance Settings
hi: उपस्थिति सेटिंग्स

en: Apr
hi: अप्रैल

en: April
hi: अप्रैल

en: Arabic
hi: अरबी

en: Armenian
hi: आर्मेनियन

en: As defined:
hi: जैसे परिभाषित:

en: Ascending
hi: आरोही

en: At Beginning of Table
hi: टेबल के शुरू में

en: At End of Table
hi: टेबल के आखिर में

en: Attributes
hi: विशेषता

en: Aug
hi: अगस्त

en: August
hi: अगस्त

en: Authenticating…
hi: सत्यापन…

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: Authentication type
hi: प्रमाणीकरण पद्धति का उपयोग

en: Autoextend increment
hi: वृद्धि का स्वचालित रूप से विस्तार

en: Automatic recovery mode
hi: स्वचालित वसूली मोड

en: Automatically create versions
hi: स्वतः संस्करण बनाना

en: Available MIME types
hi: MIME परकआर जो उपलब्ध हैं

en: Available transformations
hi: उपलब्ध परिवर्तन

en: Average load
hi: औसत दबाव

en: B
hi: बिट्स

en: BEGIN CUT
hi: BEGIN कट

en: BEGIN RAW
hi: BEGIN रॉ

en: Back
hi: वापस

en: Bad parameters!
hi: गलत पैरामीटर्स!

en: Bad type!
hi: खोटा प्रकार

en: Baltic
hi: बाल्टिक

en: Basic settings
hi: मूल सेटिंग्स

en: Begin
hi: प्रारंभ

en: Bigger textarea for LONGTEXT
hi: LONGTEST के लिए बड़ा आकर

en: Binary
hi: बइनरी

en: Binary - do not edit
hi: बइनरी - एडिट मत करिये

en: Binary log
hi: बाइनरी लोग

en: Blowfish secret
hi: गुप्त blowfish

en: Bookmark table
hi: बुकमार्क टेबल

en: Bookmark this SQL query
hi: इस SQL-क्वरी को बुकमार्क कीजिये

en: Bookmarked SQL query
hi: बुकमार्क किया हुआ SQL-क्वरी

en: Both
hi: दोनों

en: Browse
hi: ब्राउज़

en: Browse foreign values
hi: विदेशी मूल्य ब्राउस करें

en: Browse mode
hi: ब्राउज़ करें

en: Browse your computer:
hi: अपना कंप्यूटर ब्राउज़ करें:

en: Browser transformation
hi: सामग्री दिखाने

en: Browsing
hi: ब्राउज़िंग

en: Buffer Pool
hi: बफर पूल

en: Buffer Pool Activity
hi: बफर पूल गतिविधि

en: Buffer Pool Usage
hi: बफर पूल उपयोग

en: Buffer pool size
hi: बफर पूल आकार

en: Buffered memory
hi: बफ़र स्मृति

en: Bulgarian
hi: बल्गेरियन्

en: Busy pages
hi: व्यस्त पृष्ठ

en: Bytes received
hi: बाइट प्राप्त हुए

en: Bytes sent
hi: बाइट भेजे गए

en: Bzip2
hi: Bzip2(बीजिप2)

en: CHAR columns editing
hi: CHAR कॉलम संपादन

en: CHAR textarea columns
hi: CHAR textarea कॉलम

en: CHAR textarea rows
hi: CHAR textarea रो

en: CREATE DATABASE before copying
hi: डेटाबेस कॉपी करने से पहले डेटाबेस का निर्माण करें

en: CSV for MS Excel
hi: CSV for MX Excel

en: Cached Swap
hi: एकत्र (cached) स्वॅप

en: Cached memory
hi: गुप्त एकत्र (cached) मॅमरी

en: Can't copy table to same one!
hi: एक ही टेबल में प्रतिलिपि नहीं कर सकते

en: Can't move table to same one!
hi: एक ही टेबल में स्थानांतरित नहीं कर सकते

en: Can't rename index to PRIMARY!
hi: इन्डेक्स को PRIMARY नाम मे नहीं बदल सकते!

en: Cancel
hi: रद्द

en: Cancel request
hi: अनुरोध रद्द करें

en: Cannot connect: invalid settings.
hi: अमान्य सेटिंग्स: कनेक्ट नहीं कर सकते हैं।

en: Cannot load or save configuration
hi: विन्यास लोड या सहेज नहीं सकते

en: Cannot log in to the MySQL server
hi: MySQL सर्वर में प्रवेश नहीं कर सकते

en: Cardinality
hi: प्रमुखता

en: Central European
hi: सामान्य यूरोपीय

en: Change
hi: बदलें

en: Change Password
hi: पासवर्ड बदलें

en: Change or reconfigure master server
hi: मास्टर सर्वर को बदलें या रेकांफिगुरे करें

en: Change password
hi: पासव्रड बदलिये

en: Change settings
hi: सेटिंग्स बदलें

en: Changes tracking
hi: परिवर्तन ट्रैकिंग

en: Changing Charset
hi: वर्ण समूह बदलाव

en: Character set of the file
hi: फ़ाइल का चरित्र सेट

en: Character set of the file:
hi: फ़ाइल का चरित्र सेट

en: Charset
hi: कोई

en: Charsets
hi: चरित्र सेट

en: Chart
hi: चार्ट

en: Chart Title
hi: चार्ट शीर्षक

en: Check
hi: चेक

en: Check All
hi: सभी को चेक करें

en: Check Privileges
hi: प्रिविलेज  चेक करें

en: Check config file permissions
hi: अनुमति के लिए कॉन्फिग फ़ाइल को चेक करें

en: Check for latest version
hi: नवीनतम संस्करण के लिए जाँच

en: Check privileges for database "%s".
hi: डाटाबेस के  प्रिविलेज  चेक करें "%s".

en: Check referential integrity:
hi: Referential अखंडता की जाँच करें

en: Check table
hi: टेबल को चेक करें

en: Check tables having overhead
hi: ओवर्हेअद वाली तालुकाओं को चेक करें.

en: Choose column to display
hi: प्रदर्शित करने के लिए काँलम चुनें

en: Clear
hi: स्पष्ट

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
hi: पंक्ति को देखने और संभावित सम्पादन के लिए डॅटा बिन्दु पर क्लिक करें।

en: Click to dismiss this notification
hi: इस सूचना को खारिज़ करने के लिए क्लिक करें

en: Close
hi: बंद

en: Closed
hi: बंद

en: Collation
hi: क्रम में करें

en: Column
hi: स्तम्भ

en: Column %s has been dropped.
hi: टेबल %s को रद्द किया गया है.

en: Column information table
hi: काँलम जानकारी टेबल

en: Column names
hi: कोलम के नाम

en: Column names in first row
hi: कोलम के नाम पहली रो में

en: Column-specific privileges
hi: केवल कोलम के प्रिविलेज

en: Command
hi: आदेश

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment out these two lines if you do not need them.
hi: इन दो लाइन को टिप्पणी बना दें अगर आपको इनकी आवश्यकता नहीं है।

en: Comments
hi: टिप्पणी

en: Compress connection
hi: कनेक्शन संक्षिप्त करना

en: Compress on the fly
hi: जल्दी संक्षिप्त करें

en: Compression
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Compression:
hi: संपीड़न

en: Config authentication
hi: विन्यास प्रमाणीकरण

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
hi: विन्यास में कुछ क्षेत्रों के लिए ग़लत डेटा है।

en: Configuration file
hi: विन्यास फाइल

en: Configuration storage
hi: विन्यास भंडारण

en: Confirm DROP queries
hi: ड्रॉप क्वरीों की पुष्टि

en: Connect without password
hi: पासवर्ड के बिना कनेक्ट करें

en: Connection type
hi: कनेक्शन के प्रकार

en: Connections
hi: कनेक्शन

en: Connections / Processes
hi: कनेक्शन / प्रक्रियाएँ

en: Constraints for dumped tables
hi: दुम्प टेबलओं के लिए प्रतिबन्ध

en: Constraints for table
hi: टेबल के लिए प्रतिबन्ध

en: Continued table caption
hi: टेबल शीर्षक निरंतर

en: Contribute
hi: योगदान

en: Control slave:
hi: नियंत्रित बचाना

en: Control user
hi: नियंत्रण यूसर

en: Control user password
hi: यूसर पासवर्ड नियंत्रण

en: Cookie authentication
hi: कुकी प्रमाणीकरण

en: Copy
hi: प्रतिलिपि करें

en: Copy table to (database<b>.</b>table):
hi: (database<b>.</b>table) में टेबल को कापी करें:

en: Copy table with prefix
hi: टेबल को इस उपसर्ग के साथ प्रतिलिपि बनाएँ

en: Copying Database
hi: डॅटाबेस प्रतिलिपिकरण

en: Could not import configuration
hi: विन्यास आयात नहीं किया जा सका

en: Could not load default configuration from: %1$s
hi: %1$s से मूलभूत विन्यास लोड नहीं की जा सकी।

en: Could not load export plugins, please check your installation!
hi: निर्यात plugins लोड नहीं कर सका, अपने अधिष्ठापन को जांचें

en: Could not load import plugins, please check your installation!
hi: आयात प्लगइन्स नहीं लोड किये जा सके। कृपया अपनी संस्थापना जाँचें!

en: Could not save configuration
hi: विन्यास सहेज नहीं सकते

en: Create
hi: बनाइये

en: Create PHP Code
hi: PHP Code बनाओ

en: Create a page
hi: नया पेज़ बनाऐं

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
hi: &nbsp;%s&nbsp; कोलम पर इन्डेक्स बनाऐं

en: Create database with same name and grant all privileges.
hi: एक ही नाम के साथ डेटाबेस बनाएँ और सभी विशेषाधिकारों को अनुदान।

en: Create relation
hi: संबंध बनायें

en: Create table
hi: टेबल बनायें

en: Create version
hi: संस्करण बनाएँ

en: Create view
hi: दृश्य बनाइये

en: Created
hi: बनाया

en: Creation
hi: रचना

en: Creation of PDFs
hi: PDFs का निर्माण

en: Creation/Update/Check dates
hi: निर्माण/अद्यतन/जाँच दिनांक

en: Croatian
hi: क्रोएशियाई

en: Current settings
hi: वर्तमान सेटिंग्स

en: Custom
hi: कस्टम

en: Custom - display all possible options
hi: कस्टम - कॉन्फ़िगर करने के लिए सभी विकल्पों को प्रदर्शित करें

en: Custom - display all possible options to configure
hi: कस्टम - कॉन्फ़िगर करने के लिए सभी विकल्पों को प्रदर्शित करें

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
hi: कस्टम - उपरोक्त की तरह लेकिन जल्दी / कस्टम विकल्प के बिना

en: Customize default options
hi: डिफ़ॉल्ट विकल्प अनुकूलित

en: Customize export options
hi: निर्यात विकल्पों को अनुकूलित करें

en: Customize import defaults
hi: आयात विकल्पों को अनुकूलित करें

en: Customize query window options
hi: क्वेरी विंडो विकल्पों को अनुकूलित करें

en: Czech
hi: चेक

en: Czech-Slovak
hi: चेक-स्लोवाक

en: Danish
hi: डेनिश

en: Data
hi: डाटा

en: Data Dictionary
hi: डेटा शब्दकोश

en: Data definition statement
hi: डेटा परिभाषा कथन

en: Data files
hi: डेटा फ़ाइलें

en: Data home directory
hi: डेटा घर निर्देशिका

en: Data manipulation statement
hi: डेटा हेरफेर कथन

en: Data only
hi: केवल डाटा

en: Data point content
hi: डॅटा बिन्दु सामग्री

en: Data pointer size
hi: सूचक का आकार डेटा

en: Database
hi: डाटाबेस

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
hi: डेटाबेस को  %1$s से %2$s में नकल किया गया है।

en: Database %1$s has been created.
hi: %1$s डेटाबेस बनाया गया है।

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
hi: डेटाबेस  %1$s का नाम बदल कर %2$s रखा गया है

en: Database %s has been dropped.
hi: डाटाबेस %s को ड्रोप कर दिया गया है।

en: Database Log
hi: डेटाबेस का रोजनामचा (log)

en: Database comment:
hi: डाटाबेस टिप्पणि:

en: Database export options
hi: डेटाबेस निर्यात विकल्प

en: Database for user
hi: यूसर के लिए डेटाबेस

en: Database name
hi: डेटाबेस नाम

en: Database name template
hi: डेटाबेस नाम टेम्पलेट

en: Database seems to be empty!
hi: डाटाबेस खाली लग रहा है!

en: Database server
hi: डेटाबेस सर्वर

en: Database tree separator
hi: डेटाबेस स्तर अलगानेवाला

en: Database(s):
hi: डाटाबेस(s)

en: Database-specific privileges
hi: केवल डाटाबेस के प्रिविलेज

en: Databases
hi: डाटाबेस

en: Databases statistics
hi: डाटाबेसों के आँकडे

en: Date
hi: तिथि

en: Deactivate now
hi: निष्क्रिय करे

en: Debug SQL
hi: डिबग SQL

en: Dec
hi: दिसमबर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Default
hi: तयशुदा

en: Default database tab
hi: डिफ़ॉल्ट डेटाबेस टैब

en: Default display direction
hi: मूलभूत प्रदर्शन दिशा

en: Default language
hi: डिफ़ॉल्ट भाषा

en: Default query window tab
hi: मूलभूत क्वरी विंडो टैब

en: Default server
hi: मूलभूत सर्वर

en: Default server tab
hi: डिफ़ॉल्ट सर्वर टैब

en: Default sorting order
hi: डिफ़ॉल्ट सॉर्ट क्रम

en: Default table tab
hi: डिफ़ॉल्ट सूची टैब

en: Default theme %s not found!
hi: डिफ़ॉल्ट विषयवस्तु %s नहीं मिला है!

en: Default title
hi: डिफ़ॉल्ट शीर्षक

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
hi: परिभाषित करता है लंबे समय (सेकेंड में) कैसे एक लॉगिन कुकी ब्राउज़र में संग्रहित किया जाना चाहिए. 0 मतलब का मूलभूत है कि यह केवल मौजूदा सत्र के लिए रखा जाएगा, और जैसे ही आप ब्राउज़र विंडो को बंद हटा दिया जाएगा. इस गैर विश्वसनीय वातावरण के लिए सिफारिश की है.

en: Defragment table
hi: देफ्रागमेंट टेबल

en: Del
hi: हटाइए

en: Delayed inserts
hi: देरी आवेषण

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Delete all cookies on logout
hi: लॉगआउट पर सभी कुकीज़ हटाना

en: Delete data or table
hi: टेबल या डेटा हटाएँ

en: Delete relation
hi: संबंध हटाना

en: Delete the matches for the %s table?
hi: इस %s टेबल से मैच हटाएँ?

en: Delete the table (DROP)
hi: डेटाबेस को ______  छोड़ें

en: Delete tracking data for this table
hi: इस टेबल के लिए ट्रैकिंग डेटा हटाएँ

en: Deleting
hi: मिटाना

en: Deleting tracking data
hi: ट्रैकिंग डेटा हटाएँ

en: Delimiter
hi: सीमांकक

en: Descending
hi: अवरोही

en: Description
hi: वर्णन

en: Designer
hi: डिजाइनर

en: Designer table
hi: डिजाइनर टेबल

en: Details…
hi: विवरण…

en: Developer
hi: डेवलपर

en: Differential
hi: अवकलित

en: Direct links
hi: सीधे संपर्क

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
hi: [code]config[/code] डायरेक्टरी जो सेटअप स्क्रिप्ट ने इस्तेमाल की है, वो अभीभी phpMyAdmin डायरेक्टरी में मोजूद है। आपको यह निर्देश है की जैसेही phpMyAdmin कॉन्फ़िगरेशन हो जाये उसे मिटा दे। वर्ना अनधिकृत लोग जो आपका कॉन्फ़िगरेशन डाउनलोड करेंगे उनसे आपकी सर्वर की सुरक्षा खतरेमे आ सकती है।

en: Dirty pages
hi: गंदे पृष्ठों

en: Disable %s
hi: %s निष्क्रिय करें

en: Disable foreign key checks
hi: निष्क्रिय विदेशी कुंजी चेक

en: Disable multi table maintenance
hi: कई टेबल के रखरखाव को अक्षम करे

en: Disabled
hi: अक्षम

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Display Features
hi: फीचरस दिखाओ

en: Display columns table
hi: काँलम टेबल दिखाएँ

en: Display errors
hi: त्रुटियों को दिखाओ

[ctx: Display format]
en: Table
hi: टेबल

en: Display logo
hi: लोगो प्रदर्शन करें

en: Display order:
hi: क्रम से दिखाओ:

en: Display servers as a list
hi: सर्वर सूची की तरह देखें

en: Display servers selection
hi: सर्वर चयन प्रदशित करें

en: Displaying Column Comments
hi: काँलम सामग्री प्रदर्शित

en: Divided by %s
hi: %s से विभाजित

en: Do not abort on INSERT error
hi: इन्सर्ट त्रुटी मैं मत छोड़ों

en: Do not change the password
hi: पासवर्ड मत बदलिये

en: Do not import empty rows
hi: खाली रोयाँ आयात नहीं

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
hi: शुन्य मूल्य के लिए AUTO_INCREMENT का प्रयोग न करें

en: Do you really want to execute "%s"?
hi: क्या आप सचमुच "%s" निष्पादित चाहते है?

en: Do you want to import remaining settings?
hi: क्या आप शेष सेटिंग्स आयात करना चाहते हैं?

en: Documentation
hi: प्रलेखन

en: Donate
hi: दान

en: Done
hi: हो गया

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Drop
hi: रद्द

en: Drop the database (DROP)
hi: डेटाबेस को ड्रप करे

en: Dropping Column
hi: कॉलम को हटाया जाना

en: Dropping Primary Key/Index
hi: प्राथमिक-कुंजी/अनुक्रमणिका हटायें

en: Dump all rows
hi: सभी रोयों को डंप

en: Dump has been saved to file %s.
hi: डंप को %s फाइल में सेव किया गया है.

en: Dump some row(s)
hi: कुछ रो डंप

en: Dump table
hi: टेबल दुम्प करें

en: Each point represents a data row.
hi: प्रत्येक बिन्दु एक डॅटा पंक्ति को बताता है।

en: Edit
hi: सम्पादन

en: Edit Index
hi: अनुक्रमणिका सम्पादित करें

en: Edit Privileges
hi: प्रिविलेज एडिट करें

en: Edit in window
hi: विंडो में संपादित करें

en: Edit mode
hi: संपादन मोड

en: Edit next row
hi: अगली रो को संपादित करें

en: Edit or export relational schema
hi: संबंधपरक स्कीमा को संपादित या निर्यात करें

en: Edit server
hi: सर्वर को संपादित करें

en: Effective
hi: वास्तविक

en: EiB
hi: अॅग्जाबाइट

en: Empty
hi: खाली

en: Empty the table (TRUNCATE)
hi: टेबल को खाली करें

en: Enable %s
hi: %s समर्थ करें

en: Enable Statistics
hi: आँकडे Enable करें

en: Enable highlighting
hi: उजागर सक्षम

en: Enable the Developer tab in settings
hi: सेटिंग्स में डेवलपर टैब को सक्रिय करें

en: Enabled
hi: सक्षम

en: Enclose export in a transaction
hi: एक सौदे में बंद निर्यात

en: Enclose table and column names with backquotes
hi: टेबल और फील्ड के नाम को backquotes से बंद करें

en: Encoding Conversion:
hi: एन्कोडिंग रूपांतरण

en: End of line
hi: लाइन के अंत

en: Engines
hi: इंजन

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
hi: विदेशी कुंजी बनाने में त्रुटि %1$s ( डेटा टाइप चेक करें)

en: Error in Processing Request
hi: अनुरोध क्रियान्वन में दिक्कत

en: Error in ZIP archive:
hi: ज़िप संग्रह में त्रुटि

en: Error saving coordinates for Designer.
hi: डिजाइनर के लिए निर्देशांक बचाने में त्रुटि आ रही है।

en: Error: relation already exists.
hi: त्रुटि: रिश्ता पहले से ही मौजूद है.

en: Esperanto
hi: एस्पेरांतो

en: Estonian
hi: एस्तोनियावासी

en: Event
hi: घटना

en: Event type
hi: इवेंट प्रकार

en: Excel edition
hi: एक्सेल संस्करण

en: Existing settings will be overwritten!
hi: मौजूदा सेटिंग्स अधिलेखित हो जाएगी

en: Explain SQL
hi: SQL की व्याख्या

en: Explain output
hi: परिणाम को समझाएँ

en: Export
hi: निर्यात

en: Export Method:
hi: निर्यात विधि

en: Export as %s
hi: %s के रूप में निर्यात

en: Export contents
hi: निर्यात सामग्री

en: Export defaults
hi: निर्यात डिफ़ॉल्ट

en: Export method
hi: निर्यात प्रकार

en: Export time in UTC
hi: UTC में निर्यात समय

en: Export type
hi: निर्यात प्रकार

en: Exporting databases from the current server
hi: वर्तमान सर्वर से डेटाबेस का निर्यात

en: Exporting rows from "%s" table
hi: "%s" डेटाबेस से रो निर्यात

en: Exporting tables from "%s" database
hi: %s डेटाबेस से टेबल निर्यात

en: Extra
hi: अतिरिक्त

en: Extra parameters for iconv
hi: iconv के लिए अतिरिक्त पैरामीटर

en: FOREIGN KEY
hi: विदेशी कुंजी

en: Failed attempts
hi: असफल प्रयास

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
hi: कॉन्फिग फ़ाईल की को पढ़ पाने असमर्थ। ऐसा प्रतीत होता है कि इसमें मानक JSON कोड नहीं है।

en: Failed to write file to disk.
hi: डिस्क में फ़ाइल लिखने में असफल।

en: Features
hi: विशेषताएँ

en: Feb
hi: फरवरी

en: February
hi: फरवरी

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
hi: %s फाइल पहले से ही सर्वर पर मौजूद है, फ़ाइल नाम परिवर्तन अधिलेखित या विकल्प की जाँच करें.

en: File %s does not contain any key id
hi: %s फाइल में कोई भी प्रमुख आईडी नहीं है

en: File could not be read!
hi: फाइल पढ़ी नहीं जा सकती!

en: File name template:
hi: फ़ाइल नाम टेम्पलेट

en: File to Import:
hi: आयात करने के लिए फ़ाइल

en: File upload stopped by extension.
hi: फ़ाइल एक्सटेंशन द्वारा अपलोड रोका गया है.

en: File uploads are not allowed on this server.
hi: इस सर्वर पर फाइल अपलोड की अनुमति नहीं है।

en: Files
hi: फाइलें

en: Filter
hi: फ़िल्टर

en: Filter queries by word/regexp:
hi: क्वॅरीज को शब्द / रेग्युलर एक्सप्रेशन के जरिये फ़िल्टर करें:

en: Find:
hi: खोजो:

en: Flush (close) all tables
hi: सभी टेबलओं फ्लश

en: Flush query cache
hi: फ्लश क्वेरी कैश

en: Flush the table (FLUSH)
hi: टेबल को Flush करें ("FLUSH")

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
hi: सर्वर के दुबारा चालू होने पर अग्रवर्णित व्यवस्थाएं समूचे तंत्र में एक साथ लागू होंगी और पुनः डिफ़ॉल्ट पर सेट हो जाएँगी:

en: Font size
hi: फ़ॉन्ट का आकार

en: Force SSL connection
hi: SSL कनेक्शन रखें

en: Foreign key constraint
hi: विदेशी कुंजी बाधा

en: Foreign key dropdown order
hi: विदेशी कुंजी ड्रॉपडाउन क्रम

en: Foreign key limit
hi: विदेशी कुंजी सीमा

en: Format
hi: प्रारूप

en: Format of imported file
hi: आयात की गई फ़ाइल का प्रारूप

en: Format-Specific Options:
hi: प्रारूप निर्दिष्ट विकल्पों

en: Format-specific options:
hi: प्रारूप निर्दिष्ट विकल्प:

en: Format:
hi: प्रारूप

en: Fr
hi: शुक्र

en: Free Swap
hi: मुक्त स्वॅप

en: Free memory
hi: मुक्त स्मृति

en: Free pages
hi: मुक्त पृष्ठों

en: Fri
hi: शुक्रवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: From general log
hi: सामान्य पंजिका (general_log) से

en: From slow log
hi: धीमी पंजिका (slow log) से

en: Full start
hi: पूर्ण शुरू

en: Full stop
hi: पूर्ण विराम

en: Full texts
hi: पूर्ण पाठ

en: Fulltext
hi: प्राथमिक

en: Function to use when dumping data:
hi: डाटा दुम्प करते वक़्त फ़ुन्क्तिओन का प्रयोग

en: GZip output buffering
hi: GZip आउटपुट बफरिंग

en: General
hi: सामान्य

en: General Settings
hi: जनरल सेटिंग्स

en: General relation features
hi: सामान्य सुविधाओं के संबंध

en: Generate
hi: उत्पन्न करें

en: Generate password
hi: नया पासवर्ड उत्पन्न करें

en: Geometry
hi: ज्यामिति

en: Geometry %d:
hi: रेखागणित %d:

en: Georgian
hi: जॉर्जियाई

en: German
hi: जर्मन

en: Get more themes!
hi: अधिक प्रसंग पाएं

en: Get support
hi: समर्थन पाएं

en: GiB
hi: गीगाबाइट

en: Gives access to the complete list of databases.
hi: डेटाबेस की पूरी सूची तक पहुंचा देता है।

en: Global privileges
hi: वैश्विक प्रिविलेज

en: Global value
hi: वैश्विक मूल्य

en: Go
hi: जाएँ

en: Go back to previous page
hi: पिछले पृष्ट पर वापस जाएँ

en: Go back to this page
hi: इस पृष्ठ पर वापस जाएँ

en: Got invalid version string from server
hi: सर्वर से अवैध संस्करण स्ट्रिंग प्राप्त हुई

en: Grant
hi: अनुदान

en: Grant all privileges on database "%s".
hi: "%s" डेटाबेस पर सभी विशेषाधिकारों का अनुदान करें।

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
hi: वाइल्डकार्ड नाम (यूसरनाम\_%) पर सभी विशेषाधिकार अनुदान।

en: Greek
hi: ग्रीक

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
hi: WHERE कथन में चर (variable) डॅटा को बिना शामिल किये, क्वॅरीज को एकत्र (group) करें

en: HTTP Realm
hi: http दायरे

en: HTTP authentication
hi: HTTP प्रमाणीकरण

en: Handler
hi: हैंडलर

en: Hardware authentication failed!
hi: हार्डवेयर प्रमाणीकरण असफल

en: Has no effect in this MySQL version.
hi: इस MySQL संस्करण में कोई प्रभाव नहीं है।

en: Hebrew
hi: यहूदी

en: Help
hi: मदद

en: Hide
hi: छिपाना

en: Hide databases
hi: डेटाबेस छिपाना

en: Hide query box
hi: क्वॅरी बॉक्स छिपाएँ

en: Hide search criteria
hi: ख़ोज मापदंड छिपाएँ

en: Hide search results
hi: खोज परिणाम छिपाएँ

en: Hide/Show Tables with no relation
hi: बिना रिश्ते की टेबलओं को दिखाना/छिपाना

en: Hide/Show all
hi: सभी दिखाना/छिपाना

en: Highlight pointer
hi: सूचक को उजागर करें

en: Highlight selected rows.
hi: चयनित रोयों को उजागर करें.

en: Home
hi: होम

en: Host
hi: होस्ट

en: Host authorization order
hi: होस्ट प्राधिकरण आदेश

en: Host authorization rules
hi: होस्ट प्राधिकरण नियम

en: Hour
hi: घंटा

en: Hovering over a point will show its label.
hi: लेबल देखने के लिए कर्सर बिन्दु के ऊपर लेकर जाएँ।

en: How many temporary files mysqld has created.
hi: mysqld ने कितनी अस्थायी फ़ाइलें बनायीं।

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
hi: पिछले भाग पर कोई डेटा विश्लेषित नहीं किया गया, इसका मतलब है की जब तक आप php समय सीमा नहीं बढ़ाते तब तक  phpMyAdmin आयात के लिए सक्षम नहीं है.

en: Hungarian
hi: हंगेरी

en: Icelandic
hi: आइसलैंड का

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
hi: अगर TRUE, लोगौत सभी सर्वर की कुकी हटा देगा| अगर FALSE, लोगौत सिर्फ वर्तमान सर्वर से होगा| इसे FALSE रखने से सर्वर लोगौत भूल सकते हैं, जब आप ज्यादा सर्वर से कनेक्ट हों।

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
hi: अगर आपको कोई और परेशानी हो तो आप बग रिपोर्ट कर सकते हे।

en: Ignore
hi: उपेक्षा करें

en: Ignore all databases; Replicate:
hi: सभी डेटाबेस को दोहराना; नकल

en: Ignore errors
hi: त्रुटियों उपेक्षा

en: Ignore multiple statement errors
hi: कई बयान त्रुटियों उपेक्षा

en: Import
hi: आयात करें

en: Import / export
hi: आयात / निर्यात

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
hi: आयात मुद्राओं ($5.00 से 5.00)

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
hi: आयात मुद्राओं <i>($5.00 से 5.00)</i>

en: Import defaults
hi: आयात

en: Import files
hi: फ़ाइलें आयात करें

en: Import from browser's storage
hi: ब्राउज़र के भंडारण से आयात

en: Import from file
hi: फ़ाइल से आयात

en: Import has been successfully finished, %d queries executed.
hi: आयात सफलतापूर्वक समाप्त हो गया है,%d कुएरी चलाई गयी हैं.

en: Import monitor configuration
hi: देख-रेख (import) विन्यास (configuration) आयात करें

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
hi: प्रतिशत को उचित दशमलव के रूप में आयात करें

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
hi: प्रतिशत को उचित दशमलव के रूप में आयात करें

en: Importing into the current server
hi: वर्तमान सर्वर में डेटा आयात

en: Importing into the database "%s"
hi: "%s" डेटाबेस में आयात

en: Importing into the table "%s"
hi: "%s" टेबल में आयात

en: Include table caption
hi: टैब शीर्षक में शामिल

en: Includes all privileges except GRANT.
hi: ेेोीाेेGRANT के अतिरिक्त सभी इंजन शामिल।

en: Incorrect IP address: %s
hi: गलत IP पता: %s

en: Index
hi: सूची

en: Index %s has been dropped.
hi: सूचकांक %s गिरा दिया गया है.

en: Index cache size
hi: सूचकांक कैश आकार

en: Index name:
hi: इन्डेक्स नाम

en: Index type:
hi: इन्डेक्स प्रकार

en: Indexes
hi: सूचकांक

en: Information
hi: सूचना

en: Initial state for sliders
hi: स्लाइडर्स के लिए प्रारंभिक अवस्था

[ctx: Inline edit query]
en: Inline
hi: इनलाइन

en: Inner Ring
hi: आंतरिक वृत्त

en: Inner ring %d:
hi: आंतरिक वृत्त %d:

en: Ins
hi: घुसाएं

en: Insecure connection
hi: असुरक्षित कनेक्शन

en: Insert
hi: इनसर्ट

en: Insert another new row
hi: एक और नई रो इनसर्ट करें

en: Insert as new row
hi: इसको नया रौ में जोडे

en: Inserted row id: %1$d
hi: इनसर्ट रो id: %1$d

en: Inside column:
hi: काँलम के अंदर:

en: Inside tables:
hi: टेबल में:

en: Insufficient space to save the file %s.
hi: %s फाइल को सेव करने के लिए अपर्याप्त जगह पायी गयी है.

en: Internal relation
hi: आंतरिक संबंध

en: Internal relations
hi: आंतरिक संबंध

en: Invalid Identifer
hi: अवैध पहचानकर्ता

en: Invalid authentication method set in configuration:
hi: विन्यास में अवैध प्रमाणीकरण विधि स्थापित:

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
hi: CSV इनपुट में अवैध काँलम गिनती लाइन %d.

en: Invalid export type
hi: अमान्य निर्यात प्रकार

en: Invalid format of CSV input on line %d.
hi: CSV प्रारूप का अवैध इनपुट लाइन %d.

en: Invalid hostname for server %1$s. Please review your configuration.
hi: %1$s सर्वर के लिए होस्टनाम अवैध कृपया अपना विन्यास की समीक्षा करें।

en: Invalid parameter for CSV import: %s
hi: CSV आयात के लिए अमान्य पैरामीटर: %s

en: Invalid server index: %s
hi: अवैध सर्वर सूचकांक: %s

en: Invalid table name
hi: अवैध टेबल नाम

en: Issue
hi: मसला

en: Jan
hi: जनवरी

en: January
hi: जनवरी

en: Japanese
hi: जापानी

en: Joins
hi: जोड़

en: Jul
hi: जुलाई

en: July
hi: जुलाई

en: Jump to Log table
hi: सीधे पंजिका टेबल (log table) पर जाएँ

en: Jump to database
hi: डेटाबेस को कूद

en: Jump to database "%s".
hi: "%s" डेटाबेस पर जायें;.

en: Jun
hi: जून

en: June
hi: जून

en: Justification
hi: औचित्यकरण

en: Key cache
hi: कुंजी कैश

en: Key is too short, it should have at least 8 characters.
hi: कुंजी बहुत छोटा है, इसमें कम से कम 8 वर्ण होने चाहिए.

en: Keyname
hi: मुख्यनाम

en: KiB
hi: किलोबाइट

en: Korean
hi: कोरियन

en: Label key
hi: लेबल कुंजी

en: Landscape
hi: परिदृश्य

en: Language
hi: भाषा

en: Last check
hi: पिछली जाँच

en: Last check:
hi: पिछली जाँच:

en: Last update
hi: पिछला नवीनीकरण

en: Last update:
hi: पिछला नवीनीकरण:

en: Last version
hi: पिछला संस्करण

en: Latvian
hi: लात्वीयावासी

en: Length/Values
hi: लंबाई/अर्थ*

en: Let every user access this bookmark
hi: हर उपयोकर्ता को अनुमति दें इस बुकमार्क का उपयोग करने के लिए

en: Limit column characters
hi: काँलम वर्ण सीमा

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
hi: यूसर के समकालिक कनेक्शन की संख्या सिमित है।

en: Linestring %d:
hi: लाईन समाप्त होता है %d:

en: Links to
hi: के लिए लिंक

en: List of changes
hi: परिवर्तनों की सूची

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
hi: विश्वसनीय proxies की सूची IP अनुमति / इनकार के लिए

en: Lithuanian
hi: लिथुआनियाई

en: Load
hi: लोड

en: Loading logs
hi: पंजिका (log) को लोड किया जा रह है

en: Loading…
hi: लोड हो रहा है…

en: Log analysed, but no data found in this time span.
hi: पंजिका (log) की छान-बीन की गयी, परन्तु इस समय अन्तराल विशेष में कोई डॅटा नहीं पाया गया।

en: Log cache size
hi: कैश आकार लॉग

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
hi: पंजिका जानकारी लोड हो चुकी है। क्वॅरीज क्रियान्वन में लगा समय:

en: Log in
hi: लोगिन

en: Log name
hi: लॉग नाम

en: Log out
hi: लोग औट

en: Log table filter options
hi: पंजिका (log) टेबल फ़िल्टर विकल्प

en: Login Information
hi: प्रवेश जानकारी

en: Login cookie store
hi: लॉगिन कुकी भंडार

en: Login cookie validity
hi: लॉगिन कुकी वैधता

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
hi: पासवर्ड के बिना लॉग इन विन्यास से मना किया गया है (AllowNoPassword देखें).

en: Logo link URL
hi: लोगो लिंक URL

en: Logo link target
hi: लोगो लिंक लक्ष्य

en: Logout URL
hi: लॉगआउट URL

en: MIME TYPES FOR TABLE
hi: टेबल के लिए MIME प्रकार

en: MIME type
hi: MIME प्रकार

en: Mar
hi: मार्च

en: March
hi: मार्च

en: Master configuration
hi: मास्टर विन्यास

en: Master status
hi: मास्टर की स्थिति

en: Max: %s%s
hi: अधिकतम: %s%s

en: Maximal length of created query
hi: क्वेरी के अधिकतम लंबाई

en: Maximum databases
hi: डेटाबेस की अधिकतम संख्या

en: Maximum displayed SQL length
hi: SQL प्रदर्शित अधिकतम लम्बाई

en: Maximum execution time
hi: अधिकतम निष्पादन समय

en: Maximum number of rows to display
hi: प्रदर्शित रो की अधिकतम संख्या

en: Maximum size for temporary files on index creation
hi: सूचकांक सृजन पर अस्थायी फ़ाइलों का अधिकतम आकार

en: Maximum size for temporary sort files
hi: अस्थायी सोर्ट फ़ाइलों के लिए अधिकतम आकार

en: Maximum table tree depth
hi: अधिकतम टेबल स्तर गहराई

en: Maximum tables
hi: अधिकतम सारणी

en: May
hi: मई

en: Memory limit
hi: स्मृति सीमा

en: Merge with current configuration
hi: मौजूदा विन्यास के साथ विलय

en: MiB
hi: मेगाबाइट

en: Microsoft Office
hi: माइक्रोसॉफ्ट ऑफिस

en: Minute
hi: मिनट

en: Missing a temporary folder.
hi: एक अस्थायी फ़ोल्डर गुम है.

en: Missing data for %s
hi: %s के लिए डेटा लापता

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
hi: phpMyAdmin विन्यास भंडारण टेबल लापता

en: Missing value in the form!
hi: फॉर्म में सूचना गुम हैं!

en: Mo
hi: सोम

en: Modifications have been saved
hi: संशोधनों को बचाया गया है

en: Mon
hi: सोमवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Monitor refresh failed
hi: देख-रेख तंत्र असफल रहा

en: More
hi: अधिक

en: More settings
hi: अधिक स्थापना

en: Move Menu
hi: चाल मेनू

en: Move table to (database<b>.</b>table):
hi: टेबल को (database<b>.</b>table) में  मूव करें:

en: MySQL 4.0 compatible
hi: MySQL 4.0 संगत

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
hi: MySQL ने एक खाली परिणाम सेट लोताया।

en: MySQL said:
hi: MySQL ने कहा:

en: Name
hi: नाम

en: Natural order
hi: प्राकृतिक आदेश

en: New server
hi: नए सर्वर

[ctx: Next month]
en: Next
hi: अगला

en: No
hi: ना

en: No Password
hi: पासवर्ड नहीं है

en: No Privileges
hi: कोइ प्रिविलेज नहीं

en: No activity within %s seconds; please log in again.
hi: %s सेकंड के भीतर कोई गतिविधि नहीं है. कृपया फिर से लोगिन करें.

en: No change
hi: कोइ बदलाव नहीं

en: No data found
hi: कोई डॅटा नहीं पाया गया

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
hi: कोई डेटा आयात करने के लिए प्राप्त नहीं किया गया. या तो कोई फ़ाइल नाम प्रस्तुत नहीं किया गया या फ़ाइल का आकार अधिकतम PHP विन्यास द्वारा अनुमति आकार के पार हो गई है. [doc@faq1-16] अकसर किये गए सवाल 1.16 [/doc] देखें.

en: No databases
hi: कोइ डाटाबेस नहिं

en: No databases selected.
hi: कोइ डाटाबेस नहीं चुना गया है।

en: No files found inside ZIP archive!
hi: ज़िप संग्रह के अंदर कोई फाइल नहीं मिली

en: No index defined!
hi: परिभाषित सूचकांक  नहीं पाए गए!

en: No index parts defined!
hi: सूचकांक परिभाषित हिस्सा नहीं

en: No newer stable version is available
hi: कोई नए स्थिर संस्करण उपलब्ध नहीं है

en: No preview available.
hi: पूर्वावलोकन उपलब्ध नहीं.

en: No privileges.
hi: कोई प्रिविलेज नहीं।

en: No tables found in database.
hi: डाटाबेस में कोई टेबल नहीं।

en: No valid authentication key plugged
hi: कोई वैध प्रमाणीकरण कुंजी नहीं पाई गई।

en: No valid image path for theme %s found!
hi: विषय %s के लिए कोई वैध छवि पथ नहीं पाया है!

en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: None for default]
en: None
hi: कोई नहीं

en: Not replicated
hi: नहीं दोहराया

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
hi: नोट: यहां डाटाबेस के आँकडे Enable करने से webserver और MySQL के बीच में ट्रेफिक बडने की संभावना है।

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
hi: सूचना: यदि फ़ाईल में एक से अधिक टेबलें हैं तो वे एक में ही संगठित की जाएँगी।

en: Nov
hi: नवम्बर

en: November
hi: नवम्बर

en: Null
hi: शून्य

en: Number of columns
hi: काँलम की संख्या

en: Number of inserted rows
hi: डाली गयी पक्न्तियों

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
hi: परिणाम सेट में से प्रदर्शित रों की संख्या, अगर सेट में ज्यादा रो हैं तो "पिछले" और "अगला" लिंक दिखाएँ  जायेंगे।

en: Number of rows per page
hi: प्रति पृष्ट कितने रौ

en: Number of rows:
hi: पंक्तियोंकी की संख्या:

en: OK
hi: ठीक है

en: Object creation options (all are recommended)
hi: वस्तु सृजन विकल्प (सभी की सिफारिश)

en: Oct
hi: अक्तूबर

en: October
hi: अक्तूबर

en: Official Homepage
hi: phpMyAdmin का आधिकारिक होमपेज

en: Only show keys
hi: केवल कुंजी दिखाओ

en: Open
hi: खोले

en: Open new phpMyAdmin window
hi: phpMyAdmin की नई विंडो खोलें

en: Operations
hi: कार्रवाई

en: Operator
hi: ऑपरेटर

en: Optimize
hi: सुधारना

en: Optimize table
hi: टेबल को अनुकूलित करें

en: Options
hi: विकल्प

en: Or
hi: अथवा

en: Original position
hi: मूल स्थिति

en: Other
hi: अन्य

en: Other core settings
hi: अन्य मुख्य सेटिंग्स

en: Outer Ring
hi: बाहरी वृत्त

en: Outer ring:
hi: बाहरी वृत्त:

en: Output
hi: आउटपुट

en: Output:
hi: उत्पादन

en: Overhead
hi: जरूरत से ज्यादा

en: Overview
hi: सिंहावलोकन

en: Overwrite existing file(s)
hi: मौजूदा फ़ाइल अधिलेखित करें

en: PDF schema: pages table
hi: PDF स्कीमा: पृष्ठों टेबल

en: Packed
hi: जमा

en: Page has been created.
hi: पेज बना दिया गया है

en: Page number:
hi: पृष्ठ संख्या:

en: Page titles
hi: पृष्ठ शीर्षक

en: Pages containing data
hi: पृष्ठ डेटा युक्त

en: Pages to be flushed
hi: पृष्ठ प्लावित हो

en: Paper size
hi: पेपर आकार

en: Partial Import:
hi: आंशिक आयात

en: Partial import: allow interrupt
hi: आंशिक आयात दखल की अनुमति

en: Partial import: skip queries
hi: आंशिक आयात: क्वरीों को छोड़

en: Partial texts
hi: आंशिक पाठ

en: Partition %s
hi: विभाजन %s

en: Partition maintenance
hi: विभाजन रखरखाव

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Password for config auth
hi: विन्यास प्राधिकरण के लिए पासवर्ड

en: Password:
hi: पासव्रड:

en: Pause monitor
hi: देखभाल व्यवस्था को एक बार यथास्थिति (pause) रोकें

en: Permanent query history
hi: स्थायी क्वरी इतिहास

en: Persian
hi: फ़ारसी

en: Persistent connections
hi: के लिए

en: PiB
hi: पॅटाबाइट

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
hi: फाइल अपलोड की जा रही है, कृपया धीरज रखें।

en: Please choose a page to edit
hi: एडिट करने के लिये पेज़ चुने

en: Please select databases:
hi: कृपया डेटाबेस चुने

en: Point
hi: बिन्दु

en: Point %d
hi: बिंदु %d

en: Point:
hi: बिन्दु:

en: Polish
hi: फ़ारसी

en: Polygon
hi: बहुभुज

en: Polygon %d:
hi: बहुभुज %d:

en: Portrait
hi: चित्र

en: Position
hi: स्थिति

en: Possible performance issues
hi: कार्यक्षमता के सन्दर्भ में संभावित मुद्दे

[ctx: Previous month]
en: Prev
hi: पिछला

en: Primary
hi: प्राथमिक

en: Print
hi: छापें

en: Print view
hi: छपाई द्रश्य

en: Privileges
hi: प्रिविलेज

en: Problems with indexes of table `%s`
hi: `%s` टेबल के अनुक्रमित के साथ समस्याएँ

en: Procedures
hi: प्रक्रियाओं

en: Processes
hi: प्रक्रियाएँ

en: Processing Request
hi: अनुरोध क्रियान्वित हो रहा है

en: Profiling
hi: रूपरेखा

en: Profiling results
hi: परिणाम का रूपरेखा बन रही है

en: Propose table structure
hi: टेबल संरचना का प्रस्ताव

en: Protect binary columns
hi: बाइनरी काँलम की रक्षा

en: Protocol version:
hi: प्रोटोकॉल वर्ज़न:

en: Put columns names in the first row
hi: काँलम नाम प्रथम रो में

en: Query
hi: क्वरी

en: Query cache
hi: क्वेरी कैश

en: Query cache efficiency
hi: क्वॅरी कैश की कार्यक्षमता

en: Query cache usage
hi: क्वॅरी कैश प्रयोग

en: Query cache used
hi: काम में ली गई क्वॅरी कैश

en: Query history length
hi: क्वरी इतिहास लंबाई

en: Query statistics
hi: क्वॅरी संबंधी आंकड़े

en: Query window
hi: क्वरी पेज

en: Query window height
hi: क्वेरी विंडो ऊंचाई

en: Query window width
hi: क्वेरी विंडो चौड़ाई

en: Questions
hi: प्रश्न

en: Quick
hi: तुरंत

en: Quick - display only the minimal options
hi: जल्दी - कॉन्फ़िगर करने के लिए केवल न्यूनतम विकल्पों को प्रदर्शित करें

en: Quick - display only the minimal options to configure
hi: जल्दी - कॉन्फ़िगर करने के लिए केवल न्यूनतम विकल्पों को प्रदर्शित करें

en: Quick steps to setup advanced features:
hi: सेटअप करने के लिए त्वरित कदम उन्नत सुविधाओं

en: RELATIONS FOR TABLE
hi: टेबल के लिए संबंध

en: Re-type
hi: फिर से लिखें

en: Read misses
hi: गलतियाँ पढ़ें

en: Read misses in %
hi: % में गलतियाँ पढ़ें

en: Read requests
hi: पढने का अनुरोध

en: Rebuild
hi: फिर से बनाना

en: Recall user name
hi: याद यूसर नाम

en: Received
hi: प्राप्त

en: Recommendation
hi: अनुशंसायें

en: Record cache size
hi: रिकॉर्ड कैश आकार

en: Redraw
hi: फिर से बनाएं

en: Refresh
hi: ताज़ा करना

en: Relation deleted
hi: रिश्ते को नष्ट कर दिया

en: Relation table
hi: संबंध टेबल

en: Relation view
hi: संबंध दृश्य

en: Relational display column
hi: संबंधपरक प्रदर्शन स्तंभ

en: Relational key
hi: कुंजी संबंधपरक

en: Relational schema
hi: संबंधपरक स्कीमा

en: Relations
hi: संबंध

en: Reload
hi: पुनः लोड

en: Reload page
hi: पृष्ठ पुनः लोड करें

en: Reloading the privileges
hi: विशेषाधिकार पुनः लोड

en: Remember file name template
hi: टेम्पलेट फ़ाइल नाम याद रखें

en: Remove CRLF characters within columns
hi: CRLF चरित्र को कोलम से हटायें

en: Remove database
hi: डेटाबेस को हटा दे

en: Remove partitioning
hi: विभाजन हटायें

en: Remove selected users
hi: चयनित यूसर हटायें

en: Removing Selected Users
hi: चयनित प्रयोक्ताओं को हटायें

en: Rename table to
hi: टेबल का नाम बदलें

en: Rename view to
hi: दृश्य का नाम बदलो

en: Renaming Databases
hi: डॅटाबेसों का पुनर्नामकारण

en: Repair
hi: मरम्मत

en: Repair table
hi: टेबल को मरम्मत करें

en: Repair threads
hi: मरम्मत धागे

en: Repeat headers
hi: हेडर दोहराना

en: Replace existing bookmark of same name
hi: एक ही नाम के सभी बुकमार्क्स बदल दें

en: Replace table data with file
hi: फाइल, टेबल डेटा की जगह

en: Replace table prefix
hi: टेबल के उपसर्ग को पुनर्स्थापना करें

en: Replicate all databases; Ignore:
hi: सभी डेटाबेस को दोहराना; उपेक्षा

en: Replicated
hi: दोहराया

en: Replication
hi: प्रतिकृति

en: Replication status
hi: प्रतिकृति स्थिति

en: Reset
hi: रीसेट

en: Reset slave
hi: रीसेट दास

en: Resource limits
hi: संसाधन सीमा

en: Restore default value
hi: मूलभूत मान को बहाल

en: Resume monitor
hi: देखभाल व्यवस्था को पुनः शुरू करें

en: Return type
hi: रिटर्न प्रकार

en: Revoke
hi: वापस लो

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
hi: यूसर से सभी सक्रिय विशेषाधिकार रद्द करने और उन्हें बाद में हटा।

en: Romanian
hi: रोमानियाई

en: Routines
hi: नियमित कार्य

en: Row length
hi: रौ की लंबाई

en: Row marker
hi: रो मार्कर

en: Row size
hi: रौ का आकार

en: Row to begin at:
hi: रो में शुरू करने के लिए

en: Rows
hi: रो

en: Rows:
hi: रोयाँ

en: Rule details
hi: नियमों का विवरण

en: Run SQL query/queries on database %s
hi: डाटाबेस %s में SQL प्रशन चलाइये

en: Run SQL query/queries on server %s
hi: %s सर्वर पर SQL प्रशन चलेयें

en: Russian
hi: रशियन

en: SCHEMA ERROR:
hi: स्कीमा त्रुटि:

en: SQL Query box
hi: SQL क्वरी बॉक्स

en: SQL compatibility mode
hi: SQL संगतता मोड

en: SQL compatibility mode:
hi: SQL संगतता मोड

en: SQL dump
hi: SQL ढेर लगाना

en: SQL dump (file download)
hi: SQL दुम्प ( फाइल डाउनलोड )

en: SQL execution
hi: SQL अमल

en: SQL history
hi: SQL- इतिहास

en: SQL queries
hi: SQL क्वरी

en: SQL query
hi: SQL क्वरी

en: SQL query history table
hi: SQL इतिहास क्वेरी टेबल

en: SQL query on database <b>%s</b>:
hi: डेटाबेस <b>%s</b> पर SQL क्वरी:

en: SQL query tracking table
hi: SQL क्वरी ट्रैकिंग टेबल

en: SQL result
hi: SQLपरिणाम

en: SQL statements executed.
hi: SQL कथन चलाएँ।

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
hi: SQL कथन निर्यात. कृपया दुम्प को या तो कॉपी करें य फिर क्रियान्वित करें।

en: SRID:
hi: अक्र:

en: Sa
hi: शनि

en: Sat
hi: शनिवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Save
hi: सुरक्षित करें

en: Save as file
hi: फ़ाइल के रूप में सहेजें

en: Save directory
hi: निर्देशिका बचाना

en: Save on server
hi: सर्वर पर सेव करें

en: Save on server in the directory <b>%s</b>
hi: सर्वर पर <b>%s</b>निर्देशिका में सहेजते

en: Save output to a file
hi: उत्पादन को फाईल मे सेव करें

en: Save position
hi: स्थिति को बचा

en: Save to browser's storage
hi: ब्राउज़र के भंडारण में बचाएं

en: Saved on: @DATE@
hi: @तिथि@: पर बचाया

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please resubmit same file and import will resume.
hi: स्क्रिप्ट मध्यांतर पारित की गयी है, आयात खत्म करने के लिए वही फाइल फिर से जमा करें.

en: Search
hi: ढूंढें

en: Search in database
hi: डाटाबेस में खोजें

en: Search results for "<i>%s</i>" %s:
hi: <i>%s</i> %s के लिये परिणाम खोजें:

en: Search:
hi: खोज करे

en: Searching
hi: ख़ोज

en: Second
hi: सेकण्ड

en: Security
hi: सुरक्षा

en: Select All
hi: सभी का चयन करें

en: Select Foreign Key
hi: परदेशी कुंजी का चयन करें

en: Select Tables
hi: टेबल चुनिये

en: Select binary log to view
hi: द्विआधारी लॉग देखने के लिए चयनित करें

en: Select columns (at least one):
hi: स्तंभ चुनें (कम से कम एक):

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
hi: अपने वेब सर्वर की अपलोड डिरेक्टरी से चुने <b>%s</b>:

en: Select referenced key
hi: संदर्भ कुंजी का चयन करें

en: Select two columns
hi: दो कॉलम चुने

en: Select two different columns
hi: दो भिन्न कॉलम चुनें

en: Sent
hi: भेजा

en: Sep
hi: सितम्बर

en: September
hi: सितम्बर

en: Server
hi: सर्वर

en: Server ID
hi: सर्वर आईडी

en: Server configuration
hi: सर्वर विन्यास

en: Server connection collation
hi: MySQL जोडणी मिलान

en: Server hostname
hi: सर्वर होस्ट नाम

en: Server name template
hi: सर्वर नाम टेम्पलेट

en: Server port
hi: सर्वर

en: Server socket
hi: सर्वर गर्तिका

en: Server type:
hi: सर्वर प्रकार:

en: Server variables and settings
hi: सर्वर चर और सेटिंग्स

en: Server:
hi: सर्वर:

en: Servers
hi: सर्वर

en: Session value
hi: सत्र मूल्य

en: Set log_output to %s
hi: पंजिका परिणाम (log_output) को %s पर सेट करें

en: Set value: %s
hi: मान निर्धारित: %s

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
hi: सेटिंग्स को अपने ब्राउजर के स्थानीय भंडारण से आयात किया जाएगा।

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
hi: सेटिंग्स को आपके ब्राउजर के स्थानीय भंडारण में सहेज लिया जाएगा।

[ctx: Short month name]
en: May
hi: मई

[ctx: Short week day name]
en: Sun
hi: रविवार

en: Show
hi: दिखाओ

en: Show "Drop database" link to normal users
hi: सामान्य यूसरओं को "ड्रॉप डेटाबेस" लिंक शो करें

en: Show BLOB contents
hi: BLOB सामग्री दिखाने

en: Show Full Queries
hi: पूर्ण क्वरीों को दिखाएँ

en: Show PHP information
hi: PHP कि जानकारी दिखाओ

en: Show SQL queries
hi: SQL प्रशन दिखाएँ

en: Show all
hi: सभी दिखाएँ

en: Show binary contents
hi: द्विआधारी सामग्री दिखाने

en: Show binary contents as HEX
hi: द्विआधारी सामग्री को हेक्स सामग्री की तरह प्रदशित करें

en: Show color
hi: रंग दिखाओ

en: Show create database form
hi: डेटाबेस बनाने का फार्म

en: Show detailed MySQL server information
hi: विस्तृत mysql सर्वर जानकारी

en: Show dimension of tables
hi: टेबल के परिमाण दिखाओ

en: Show field types
hi: फ़ील्ड प्रकार दिखाएँ

en: Show form
hi: फार्म दिखाएँ

en: Show grid
hi: ग्रिड दिखाओ

en: Show hidden messages (#MSG_COUNT)
hi: छुपे हुए संदेशों को दिखाना

en: Show master status
hi: मास्टर अवस्था

en: Show only listed databases
hi: केवल सूचीबद्ध डेटाबेस दिखाएँ

en: Show open tables
hi: खुला टेबल शो

en: Show password change form
hi: पासवर्ड बदलने के फार्म

en: Show phpinfo() link
hi: phpinfo() लिंक दिखाएँ

en: Show query box
hi: क्वॅरी बॉक्स दिखाएँ

en: Show search criteria
hi: खोज मापदंड दिखाएँ

en: Show search results
hi: खोज परिणाम दिखाएँ

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
hi: सर्वर लिस्टिंग को ड्रॉपडाउन के बजाय सूची की तरह देखियें.

en: Show statistics
hi: आँकड़े दिखाएँ

en: Show this query here again
hi: यह query वापस यहीं दिखायें

en: Show versions
hi: संस्करण दिखाएँ

en: Show/Hide left menu
hi: शो/छिपाना बाएँ मेनू

en: Showing SQL query
hi: SQL क्वेरी शो

en: Showing as PHP code
hi: PHP कोड की तरह दिखाएँ

en: Showing bookmark
hi: बुकमार्क प्रदर्शित किया जा रहा है

en: Signon authentication
hi: signon प्रमाणीकरण

en: Signon session name
hi: signon सत्र नाम

en: Simplified Chinese
hi: चीनी सरलीकृत

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
hi: चूँकि INSERT क्वॅरीज के एकत्रीकरण (grouping) का को चुना गया है, सो एक ही टेबल में की गयी INSERT क्वॅरीज को भी एकत्रित (group) किया गया है। टेबल में डाले (insert) गए डॅटा से इसका कोई सम्बन्ध नहीं है।

en: Size
hi: आकार

en: Skip Explain SQL
hi: SQL की व्याख्या को छोड़ जाना

en: Skip current error
hi: वर्तमान त्रुटि को छोड़

en: Skip locked tables
hi: बंद टेबलओं को छोड़

en: Slave configuration
hi: दास विन्यास

en: Slave status
hi: स्लाव की स्थिति

en: Slovak
hi: स्लोवाक

en: Slovenian
hi: स्लोवेनियाई

en: Small/Big All
hi: सभी छोटे/बड़े

en: Snap to grid
hi: ग्रिड पर स्नैप

en: Sort
hi: सॉर्ट

en: Sort buffer size
hi: बफर आकार सोर्ट करें

en: Sort by key
hi: कुंजी सॉर्ट

en: Sorting
hi: छँटाई

en: Space usage
hi: स्थान उपयोग

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@cfg_TitleTable]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
hi: निर्दिष्ट ब्राउज़र की शीर्षक पट्टी पाठ. [doc@cfg_TitleTable]documentation[/doc]  जादू स्ट्रिंग को विशेष मान पाने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है.

en: Stacked
hi: जमा

en: Startup
hi: स्टार्टअप

en: Statements
hi: रो आँकड़े

en: Statements to track
hi: बयान ट्रैक करने के लिए

en: Status
hi: स्थिति

en: Storage Engines
hi: संचयन ोोोइंजन

en: Structure
hi: संरचना

en: Structure and data
hi: संरचना और डाटा

en: Structure for view
hi: वीएव के लिए संरचना

en: Structure only
hi: केवल संरचना

en: Structure snapshot
hi: संरचना क्षणचित्र

en: Su
hi: रवि

en: Submit
hi: सबमिट

en: Submit Query
hi: क्वरी भेजें

en: Submitted form contains errors
hi: प्रस्तुत फार्म मेंत्रुटियाँ हैं

en: Suhosin warning
hi: Suhosin चेतावनी

en: Sum
hi: जोड

en: Sum of grouped rows:
hi: एकत्र (group) पंक्तियों का योग:

en: Sunday
hi: रविवार

en: SweKey config file
hi: SweKey config फाइल

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Switch to %svisual builder%s
hi: %s दृश्य निर्माता %s

en: Switch to copied database
hi: नक़ल किये गए डाटाबेस पर जायें

en: Switch to copied table
hi: नकल की टेबल पर स्विच करें

en: Syntax to use when inserting data
hi: डेटा दल्तें समय वाक्यविन्यास का उपयोग करें

en: Syntax to use when inserting data:
hi: डाटा डालते समय वाक्यविन्यास का उपयोग

en: System CPU Usage
hi: मशीन सीपीयू उपयोग

en: System memory
hi: सिस्टम मेमोरी

en: System swap
hi: सिस्टम स्वॅप

en: Table
hi: टेबल

en: Table %1$s has been altered successfully.
hi: %1$s टेबल को सफलतापूर्वक बदल दिया गया है

en: Table %s already exists!
hi: %s टेबल पहले से मौजूद है

en: Table %s has been copied to %s.
hi: %s टेबल को %s में कापी कर दिया.

en: Table %s has been emptied.
hi: टेबल %s को खाली किया गया है.

en: Table %s has been flushed.
hi: टेबल %s को flush किया

en: Table %s has been moved to %s.
hi: %s टेबल को %s में मूव कर दिया.

en: Table caption
hi: टेबल शीर्षक

en: Table comments
hi: टेबल टिप्पणी:

en: Table comments:
hi: तालिका टिप्पणी:

en: Table maintenance
hi: टेबल  रख-रखाव

en: Table name
hi: टेबल का नाम

en: Table name template
hi: टेबल नाम टेम्पलेट

en: Table of contents
hi: लेख - सूची

en: Table options
hi: टेबल विकल्प

en: Table tree separator
hi: टेबल स्तर अलगानेवाला

en: Table(s):
hi: टेबल(s) :

en: Table-specific privileges
hi: केवल टेबल के प्रिविलेज

en: Tables
hi: टेबल

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Target for quick access icon
hi: त्वरित पहुँच आइकन के लिए लक्ष्य

en: Temporary data
hi: अस्थायी डेटा

en: Test
hi: जाँच

en: Text fields
hi: पाठ फ़ील्ड

en: Textarea columns
hi: पाठ क्षेत्रपाठ क्षेत्र कोलम

en: Textarea rows
hi: क्षेत्र रोयाँ

en: Texy! text
hi: Texy! टेक्स्ट

en: Th
hi: गुरु

en: Thai
hi: थाई

en: Thank you for submitting this report.
hi: आपका धन्यवाद, इस रिपोर्ट को भेजने के लिए।

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
hi: %s विस्तार गायब है. कृपया अपने PHP विन्यास की जाँच करें।

en: The %s file is not available on this system, please visit www.phpmyadmin.net for more information.
hi: %s ये फ़ाइल तंत्र में उपलब्ध नहीं है, कृपया अधिक जानकारी के लिए www.phpmyadmin.net वेबसाईट पर जाएँ।

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
hi: %s कार्यक्षमताएक एक बग के द्वारा जनि जाती है| %s पर ध्यान दे

en: The bookmark has been deleted.
hi: यह बुकमार्क हटा दिया गया है.

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
hi: आपके ब्राउज़र के स्थानीय भण्डार में स्थित चार्ट व्यवस्था और नयी जांच सम्बन्धी व्यवस्था के बीच तारतम्यता नहीं बैठ पा रही है। हो सकता है कि इस सम्बन्ध में आपका वर्तमान प्रारूप अब काम न कर पाए। कृपया, <i>सेटिंग्स</i> मेन्यू में जाकर इसे पुनः डिफ़ॉल्ट पर रिसेट करें।

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
hi: सभी InnoDB फ़ाइलों के लिए निर्देशिका का सामान्य हिस्सा।

en: The database name is empty!
hi: डेटाबेस का नाम खाली है!

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
hi: एक संगृहीत फंक्शन की परिभाषा (definition) में RETURN कथन होना आवश्यक है!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
hi: आपकी अपलोड दिरेक्टोरी तक पहुंचा नहीं जा सकता.

en: The file is being processed, please be patient.
hi: फाइल संसाधित की जा रही है, कृपया धीरज रखें।

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
hi: निम्नलिखित संरचनाओं या तो बनाया गया है या बदल दिया| यहाँ पर आप:

en: The host name is empty!
hi: मेज़बान का नाम (hostname) खाली है!

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
hi: सूचकांक %1$s और %2$s बराबर लगने के कारन उनमें से संभवतः हटाया जा सकता है.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
hi: प्राथमिक कुंजी का नाम "प्राथमिक" होना चाहिए

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
hi: लेनदेन की संख्या जिन्होंने अस्थायी द्विआधारी लॉग कैश का प्रयोग किया।

en: The password for %s was changed successfully.
hi: %s का पासवर्ड सफलतापूर्वक बदल गया।

en: The password is empty!
hi: कूटशब्द (password) खाली है!

en: The passwords aren't the same!
hi: कूटशब्द (password) समान नहीं हैं!

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. To find out why click %shere%s.
hi: phpMyAdmin विन्यास भंडारण को निष्क्रिय किया गया हैक्यों ये किया गया है, जानने के लिए %sयहाँ%s पर क्लिक करें.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
hi: दायीं तरफ नीचे के कोने के साथ पॉइंटर घसीटने पर क्षेत्र के अकार को बदला जा सकता है।

en: The primary key has been dropped.
hi: प्राथमिक कुंजी गिरा दी गयी है

en: The privileges were reloaded successfully.
hi: चयनित यूसर को सफलतापूर्वक हटा दिया गया है।

en: The profile has been updated.
hi: प्रोफाइल अपडेट कर दिया ।

en: The table name is empty!
hi: टेबल का नाम खाली है!

en: The target browser window could not be updated. Maybe you have closed the parent window, or your browser's security settings are configured to block cross-window updates.
hi: लक्ष्य ब्राउज़र विंडो को अद्यतन नहीं किया जा सकता है. शायद आपने मूल विंडो बंद कर दिया है,या अपनी ब्राउसर की सिक्यूरिटी सेट्टिंग को क्रोस-विंडो अद्यतन के लिए कांफिगुर कर रखा है.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल, HTML के रूप में निर्दिष्ट MAX_FILE_SIZE की सीमा से अधिक है.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल php.ini में upload_max_filesize निर्देश से अधिक है.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल केवल आंशिक रूप से अपलोड की गयी है.

en: The user %s already exists!
hi: %s यूसर पहले से मौजूद है

en: The user name is empty!
hi: प्रयोगकर्ता का नाम खाली है!

en: The web server does not have permission to save the file %s.
hi: वेब सर्वर के पास फ़ाइल %s को सेव करने की अनुमति नहीं है.

en: Theme %s not found!
hi: विषयवस्तु %s नहीं मिला है!

en: Theme path not found for theme %s!
hi: विषय %s के लिए थीम पथ नहीं मिला है!

en: There are no configured servers
hi: कोई कॉन्फ़िगर सर्वर मौजूद नहीं है

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
hi: इस भंडारण इंजन स्थिति के लिए कोई विस्तृत जानकारी उपलब्ध नहीं है.

en: This Host
hi: इस होस्ट

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
hi: यह MySQL सर्वर %s भंडारण इंजन का समर्थन नहीं करता है.

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
hi: इस कॉलम में उन्हीं क्वॅरीज को एकत्रित किया गया है जो एक जैसी हैं। तथापि इनको एकत्र करने का मापदण्ड इनका SQL पाठ्य ही है अतः क्वॅरीज के अन्य गुणधर्म जैसे शुरुआत का समय आदि भिन्न मान लिए हो सकते हैं।

en: This feature is not supported by your web browser
hi: यह सुविधा आपके ब्राउज़र द्वारा समर्थित नहीं है

en: This format has no options
hi: इस प्रारूप के कोई विकल्प नहीं है

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
hi: इस प्रक्रिया में लम्बा वक्त भी लग सकता है। क्या आप चाहते हैं ये प्रक्रिया की जाये ?

en: This option will replace your table and contained data.
hi: यह विकल्प आपके टेबल और डेटा को बदल देगा.

en: This plugin does not support compressed imports!
hi: यह प्लगइन संकुचित आयात का समर्थन नहीं करता

en: This server is configured as master in a replication process.
hi: यह सर्वर किसी प्रतिकृति प्रक्रिया में मास्टर की तरह कॉन्फ़िगर है।

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
hi: यह सेटिंग अक्षम है, यह आपके विन्यास में लागू नहीं की जा सकेगी.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
hi: इस टेबल में कोई भी विशिष्ट (unique) कॉलम नहीं है। इस बात कि सम्भावना है कि ग्रिड सम्पादन, टिक-बॉक्स, सम्पादन, प्रतिलिपि एवं मिटाने के लिंक से जुडी सुविधाएँ काम न करें।

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
hi: इस द्रश्य में कम से कम इतनी रो हैं. और जानने के लिए %s दस्तावेज़%s  पढ़ें.

en: Thread %s was successfully killed.
hi: Thread %s को सफलता से मारा गया।

en: Threads
hi: थ्रेअद

en: Thu
hi: गुरुवार

en: Thursday
hi: गुरूवार

en: TiB
hi: टॅराबाइट

en: Time
hi: समय

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
hi: और बारीकी से देखने के लिए पुरे क्षेत्र का कोई भाग माउस से सेलेक्ट करें।

en: Today
hi: आज

en: Toggle small/big
hi: टोग्ल छोटे/बड़े

en: Total
hi: कुल

en: Total Swap
hi: कुल स्वॅप

en: Total memory
hi: कुल मॅमरी

en: Total time:
hi: कुल समय:

en: Track table
hi: टेबलओं को ट्रैक करें

en: Track these data definition statements:
hi: डेटा परिभाषा पर नज़र रखना

en: Track these data manipulation statements:
hi: डेटा आपरेशन पर नज़र रखना

en: Tracked tables
hi: ट्रैक की गयी टेबलएं

en: Tracking
hi: नज़र रखना

en: Tracking is active.
hi: ट्रैकिंग सक्रिय है।

en: Tracking is not active.
hi: ट्रैकिंग सक्रिय नहीं है.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
hi: डेटाबेस ट्रैकिंग में किए गए परिवर्तन. phpMyAdmin विन्यास भंडारण की आवश्यकता होती है.

en: Tracking report
hi: ट्रैकिंग रिपोर्ट

en: Tracking report for table `%s`
hi: टेबल `%s` की ट्रैकिंग रिपोर्ट

en: Tracking statements
hi: ट्रैकिंग कि स्थिति

en: Traditional Chinese
hi: पारंपरिक चीनी

en: Traditional Spanish
hi: पारंपरिक स्पेनिश

en: Traffic
hi: व्यस्तता

en: Transaction buffer size
hi: लेन - देन बफर आकार

en: Transaction coordinator
hi: लेन - देन समन्वयक

en: Transformation options
hi: परिवर्तन के विकल्प

en: Triggers
hi: ट्रिगर

en: Tu
hi: मंगल

en: Tue
hi: मंगलवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Turkish
hi: तुर्क

en: Type
hi: प्रकार/किस्म

en: Ukrainian
hi: यूक्रेनी

en: Unable to connect to master %s.
hi: %s मास्टर से कनेक्ट करने मैं असमर्थ।

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
hi: मास्टर की लोग स्तिथि पढने मैं असमर्थ, मास्टर पर संभव विशेषाधिकार समस्या।

en: Uncheck All
hi: सभी को अनचेक करें

en: Unicode
hi: यूनिकोड

en: Unique
hi: अद्वितीय

en: Unit
hi: इकाई

en: Unknown Punctuation String
hi: अज्ञात विराम स्ट्रिंग

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Unknown error in file upload.
hi: फ़ाइल अपलोड करने में अज्ञात त्रुटि.

en: Unknown language: %1$s.
hi: अज्ञात भाषा: %1$s.

en: Unparsable version string
hi: संस्करण स्ट्रिंग को पारस नहीं किया जा सकता

en: Unselect All
hi: सभी को रद्द करें

en: Untracked tables
hi: लापता टेबलएं

en: Update Query
hi: क्वरी का नवीनीकरण करें

en: Updated
hi: अद्यतन

en: Upload directory
hi: अपलोड निर्देशिका

en: Use Host Table
hi: होस्ट टेबल का उपयोग करें

en: Use LOCAL keyword
hi: कीवर्ड LOCAL का प्रयोग

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
hi: बेस परत के रूप में OpenStreetMaps का प्रयोग करें

en: Use SSL
hi: SSL का उपयोग

en: Use Tables
hi: टेबल का उपयोग करो

en: Use database search
hi: डेटाबेस खोज का प्रयोग

en: Use delayed inserts
hi: विलंबित इनसर्टस

en: Use ignore inserts
hi: आवेषण उपेक्षा का प्रयोग करें

en: Use this value
hi: इस मान का उपयोग करें

en: Used Swap
hi: प्रयुक्त स्वॅप

en: Used memory
hi: प्रयुक्त स्मृति

en: Used variable / formula
hi: प्रयुक्त चर (variable) / सूत्र (formula)

en: User
hi: यूजर

en: User for config auth
hi: विन्यास प्राधिकरण के लिए यूसर

en: User name
hi: यूसर नेम

en: User preferences
hi: प्रयोक्ता वरीयताएँ

en: User preferences storage table
hi: यूसर वरीयताओं की भंडारण टेबल

en: Username
hi: यूसर नाम

en: Username:
hi: उपयोक्तानाम:

en: Users cannot set a higher value
hi: यूसरओं एक उच्च मूल्य निर्धारित नहीं कर सकते

en: VIEW name
hi: दृश्य का नाम

en: Value
hi: मूल्य

en: Value for the column "%s"
hi: "%s" काँलम के लिए मूल्य

en: Values for a new column
hi: नए स्तंभ के लिए मूल्य

en: Values for column %s
hi: %s स्तंभ के लिए मूल्य

en: Variable
hi: स्थिति

en: Variables
hi: प्रक्रियां

en: Verbose name of this server
hi: इस सर्वर का वाचाल नाम

en: Version
hi: संस्करण

en: Version %s snapshot (SQL code)
hi: संस्करण %s क्षणचित्र (SQL कोड)

en: Version check
hi: संस्करण की जांच

en: Version information
hi: संस्करण जानकारी

en: Versions
hi: संस्करण

en: View
hi: दृश्य

en: View dump (schema) of database
hi: डेटाबेस का डंप (स्कीमा) दिखाए

en: View dump (schema) of table
hi: टेबल डंप दृश्य

en: View only
hi: केवल देखिये

en: View output as text
hi: फ़ाइल के रूप में उत्पादन देख

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Warnings
hi: चेतावनी

en: We
hi: बुध

en: Web server
hi: वेब सर्वर

en: Wed
hi: बुधवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Welcome to %s
hi: %s मे स्वागत है

en: West European
hi: पश्चिम यूरोपीय

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
hi: क्या DROP VIEW IF EXISTS बयान पहली लाइन की तरह जोड़े जायेगा, जब एक दृश्य का लोग बन रहा है।

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
hi: आपके नवीन चार्ट डॅटा के अनुरोध को सर्वर ने अमान्य करार दिया है। शायद आपके सेशन की अवधि समाप्त हो गयी हो। समाधान के लिए पेज रीलोड करें और अपने परिचय सम्बन्धी जानकारी फिर से डालकर देखें।

en: With selected:
hi: चुने हुओं को:

en: Without PHP Code
hi: php कोड के बिना

en: Wk
hi: सप्ताह

en: Words are separated by a space character (" ").
hi: शब्द स्पेस(" ") करक्टेर से अलग किये गए हैं.

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
hi: शब्द अथवा वेल्यु जिसे सर्च करना है (wildcard: "%"):

en: Write requests
hi: लिखने का अनुरोध

en: Wrong username/password. Access denied.
hi: यूसरनेम/पासवर्ड गलत है।  प्रवेश निषेध।

en: X
hi: क्ष

en: Y
hi: य

[ctx: Year suffix]
en: none
hi: कुछ नहीं

en: Yes
hi: हाँ

en: You allow for connecting to the server without a password.
hi: पासवर्ड के बिना सर्वर से कनेक्ट करने के लिए अनुमति.

en: You are about to DESTROY a complete database!
hi: आप एक पूरा डॅटाबेस मिटाने जा रहे हैं!

en: You are about to DESTROY a complete table!
hi: आप एक पूरी डॅटा टेबल मिटाने जा रहे हैं!

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
hi: आप असमर्थित कम्प्रेशन (%s) के साथ फाइल लोड करने का प्रयास कर रहे हैं. इसके लिए या तो समर्थन कार्यान्वित  नहीं  है या आपने विन्यास को अक्षम कर रखा है.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
hi: आप होस्टनाम / आईपी पता और पोर्ट स्पचे से अलग कर के दाल सकते हैं.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
hi: आप दुम्प को क्रियान्वित कर सकते हैं एक अस्थायी डेटाबेस का उपयोग करें. सुनिश्चित करें कि आप ऐसा करने के लिए विशेषाधिकार हैं कृपया.

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
hi: आप अपने सभी सेटिंग्स रीसेट और उन मूलभूत मूल्यों को पुनर्स्थापित कर सकते हैं।

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
hi: आप इन चरों (variables) को बदलने की स्थिति में नहीं है। कृपया मूल (root) प्रयोक्ता के बतौर लोग इन करें या अपने डॅटाबेस प्रबंधक से संपर्क करें।

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
hi: आपके पास यहाँ उपस्थित होने के अधिकार नहीं हैं

en: You have added a new user.
hi: आपने नया यूसर बना लिया।

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
hi: आपने कुछ डॅटा को सम्पादित किया है पर सुरक्षित नहीं किया है। क्या आप उन्हें बिना सुरक्षित किये आगे बढ़ना चाहेंगे?

en: You have no saved settings!
hi: आपके पास कोई बचाई गयीसेटिंग नहीं हैं

en: You have revoked the privileges for %s.
hi: आपने %s के privileges वापस ले लिया.

en: You have updated the privileges for %s.
hi: आपने %s के प्रिविलेज अपडेट कर दिया ।

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
hi: आपने प्रदर्शन में बदलावों को सुरक्षित नहीं किया है। ये बदलाव खो जायेंगे यदि आपने सुरक्षित नहीं किया। क्या आप ज़ारी रखना चाहेंगे?

en: You may want to refresh the page.
hi: आप इस पेज को रिफ़्रेश करना चाहेंगे।

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
hi: आपने शायद एक विन्यास फाइल नहीं बने थी. विन्यास फाइल बनाने के लिए %1$ssetup script%2$s का उपयोग करें.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
hi: आप शायद बहुत बड़ी फाइल अपलोड करने की कोशिश कर रहे हैं. इस दुविधा के लिए कृपया करके %sdocumentation%s पढ़ें.

en: You should upgrade to %s %s or later.
hi: आपको %s %s या अधिक में नवीनीकृत करना चाहिए।

en: Zoom Search
hi: ज़ूम ख़ोज

en: active
hi: सक्रिय

en: all words
hi: सभी शब्द

en: and then
hi: और फिर

en: as regular expression
hi: नियमित अभिव्यक्ति के रूप में

en: at least one of the words
hi: कोई भी एक शब्द

en: both of the above
hi: ऊपर के दोनों

en: calendar-month-year
hi: कैलेण्डर-माह-वर्ष

en: case-insensitive
hi: असंवेदनशील मामला

en: case-sensitive
hi: संवेदनशील मामला

en: complete inserts
hi: पूरा इनसर्टस

en: concurrent_insert is set to 0
hi: concurrent_insert 0 पर सेट है

en: data
hi: डेटा

en: database-specific
hi: डेटाबेस-विशेष

en: dictionary
hi: शब्दकोश

en: dynamic
hi: गतिशील

en: extended inserts
hi: विस्तृत इनसर्टस

[ctx: for MIME transformation]
en: Description
hi: वर्णन

en: general_log and slow_query_log are enabled.
hi: सामान्य पञ्जिका (general_log) तथा धीमी क्वॅरी पञ्जिका (slow_query_log) समर्थ किये गए।

en: general_log is enabled.
hi: सामान्य पञ्जिका (general_log) को समर्थ किया गया।

en: global
hi: वैश्विक

en: horizontal
hi: समतल

en: in use
hi: उपयोग में है

en: let the user choose
hi: यूसर का चयन करने दे

en: log_output is not set to TABLE.
hi: टेबल पर पंजिका परिणाम (log_output) सेट नहीं है।

en: log_output is set to TABLE.
hi: टेबल पंजिका परिणाम (log_output) के साथ सेट है।

en: long_query_time is set to %d second(s).
hi: अधिक_क्वॅरी_समय (long_query_time) को %d सेकण्ड्स पर सेट किया गया।

en: max. concurrent connections
hi: अधिकतम वर्तमान कनेक्शन

en: maximum %s
hi: अधिकतम %s

en: multilingual
hi: बहुभाषी

en: neither of the above
hi: उपरोक्त में से कोई भी नहीं

en: no description
hi: कोई विवरण नहीं

en: not OK
hi: ठीक नहीं है

en: not active
hi: निष्क्रिय

en: pages
hi: पृष्ठों

en: partitioned
hi: विभाजित

en: per day
hi: प्रतिदिन

en: per hour
hi: प्रति घंटा

en: per minute
hi: प्रति मिनट

en: per second
hi: प्रति सेकंड

en: phone book
hi: फोन की किताब

en: phpMyAdmin Demo Server
hi: phpMyAdmin डेमो सर्वर

en: phpMyAdmin documentation
hi: phpMyAdmin दस्तावेज़ीकरण

en: phpMyAdmin homepage
hi: phpMyAdmin मुखपृष्ठ

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
hi: phpMyAdmin ने सर्वर से कोन्नेक्ट करने की कोशिश की है पर सर्वर ने उसे अस्वीकार किया है. आप अपने मेजबान विन्यास में, यूसर नाम और पासवर्ड की जाँच करें और इत्मीनान कर ले की ये उपयोगकरता नाम और पासवर्ड MySQL सर्वर के व्यवस्थापक द्वारा दी गई जानकारी के अनुरूप हैं.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
hi: thread %s को मारने में phpMyAdmin असफल हुआ। शायद वह खतम हो चुका है।

en: recommended
hi: सिफारिश

en: shared
hi: साझा

en: slow_query_log and general_log are disabled.
hi: धीमी क्वॅरी पञ्जिका (slow_query_log) तथा सामान्य पञ्जिका (general_log) को निष्क्रिय किया गया।

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
hi: यद्यपि धीमी_क्वॅरी_पंजिका (slow_query_log) समर्थ है, परन्तु सर्वर उन्हीं क्वॅरीज को पंजिका में सूचीबद्ध करता है जो %d सेकण्ड्स से ज्यादा समय लेती हैं। अतः आपको सलाह दी जाती है कि सिस्टम के अनुरूप अधिक_क्वॅरी_समय (long_query_time) को 0-2 सेकण्ड्स पर सेट कर लें।

en: slow_query_log is enabled.
hi: धीमी क्वॅरी पञ्जिका (slow_query_log) को समर्थ किया गया है।

en: static
hi: स्थिर

en: structure
hi: संरचना

en: structure and data
hi: संरचना और डेटा

en: take it
hi: इसे ले लो

en: the exact phrase
hi: यथार्थ वाक्यांश

en: unavailable
hi: अनुपलब्ध

en: unknown
hi: अज्ञात

en: up to date
hi: अद्यतन

en: use this for future exports
hi: भविष्य के निर्यात के लिए इस का उपयोग करें

en: vertical
hi: खडा

en: wildcard
hi: वाइल्डकार्ड

en: … delete the old one from the user tables.
hi: … पुराने यूसर को टेबल से हटाना।

en: … keep the old one.
hi: … पुराने रखना।
